30 czerwca 2010

Matricaria chamomilla - Rumianek (nie)pospolity

Moje wspomnienie z dzieciństwa, jedno z najbardziej wyraźnych, to któraś msza niedzielna, wiosenna. Nie byłam w stanie zainteresować się misterium, które miało miejsce w kościele ponieważ zajmował mnie istny cud przyrody jaki widziałam na zewnątrz. Koło starego krzyża, postawionego kilkanaście lat temu w czasie misji, rosła wysoka, soczyście zielona trawa przeplatana wysokimi biało-żółtymi kwiatami rumianków. W tym całym obrazie, niemal jak na zawołanie impresjonisty, którego tylko przez pomyłkę nie było obok, igrały promienie słońca. Ot, zwykły spokojny obrazek małej wsi w której przyroda ciągle pozostaje zauważalna. 

Kiedy chodzę wśród pól na których rośnie - to mimo tego, że jest wtedy, w tym właśnie czasie i miejscu - chwastem, ogarnia mnie spokój. 
Nie jest to roślina szczególnie piękna, rośnie na polach, przydrożach i rozdrożach, porasta rozpadające się domy - może przez to właśnie jest mi taka bliska. Bo ja też lubię drogi, podróże i to stare i zniszczone. I tak jak rumianek - naprawdę nie wymagam od życia zbyt wiele.

Mimo iż tak pospolity działa niezwykle dobroczynnie - likwiduje bowiem migrenowe bóle głowy na które zdarza mi się cierpieć kiedy za mocno zatęsknię za spokojem łąk i zapachem jaki wiatr przynosi z pól w czasie żniw.

Przepis na herbatkę leczącą ból głowy i czasami tęsknotę:
Do rondelka wlewamy 0,5 l wody i gdy się zagotuje wrzucamy garść kwiatów rumianku (suszonych lub świeżych). Gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 30 minut. Odcedzamy, słodzimy miodem akacjowym, dodajemy kilka listów suszonej mięty.

Kiedy zobaczyłam ten wzór na papierze ryżowym od razu pomyślałam o polnych rumiankach, swobodnych bukietach zbieranych prosto z łąki, które wywołują większy zachwyt niż misternie układane najpiękniejsze bukiety.

Tutaj papier posłużył za ozdobę pojemnika na CD/DVD. Przetarte krawędzie, wzór wzbogacony szablonem z wykorzystaniem masy szpachlowej pokolorowanej swobodnie, lekko przetartej. Lakier matowy.2 komentarze

 1. Muy lindo! Me gusta la combinación de técnicas.
  Besos,
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
 2. Super!
  Дуже сподобалось!
  Ніжно і стильно!

  OdpowiedzUsuń